Kurs AEN299

Litteratur, censur och cancelkultur på engelska

7,5 högskolepoäng
Avancerad nivå

Start vecka 4, 2025

Efter godkänd kurs ska studenten kunna:

· problematisera begrepp rörande censur och cancelkultur i relation till litteratur- och kulturteorier
· reflektera över och analysera hur historiska och sociokulturella kontexter har format censurbegreppet i relation till litteratur
· självständigt analysera och tolka ett urval engelskspråkiga litterära verk och hur de på olika sätt har bemött censur
· i tal och skrift framföra och argumentera för sina egna tolkningar av, och kritiska omdömen om, de litterära verken såväl som litteraturkritiska och teoretiska texter, på en tydlig och korrekt akademisk engelska
· kritiskt reflektera över och ge konstruktiv kritik på andra studenters arbeten i skriftliga och muntliga diskussioner.

I kursen ingår obligatoriska träffar online, som äger rum i ett virtuellt klassrum på bestämda tider. Det ingår inga fysiska träffar på campus i kursen.

 

Startar och slutar:
vecka 4, 2025 - vecka 13, 2025
Studietakt:
50%
Studieort:
Flexibel (Falun)
Undervisningstid:
Dag
Studieform:
Distans
Språk:
Engelska
Behörighetskrav :
  • 90 hp inom huvudområdet engelska, inklusive 30 hp i Engelska III
Urval :
Akademiska poäng (30-285 hp)
Anmälningskod:
HDA-V3LNY
Huvudområde:
Nätbaserad utbildning
Obligatoriska träffar :
0 fysiska
Datorvana:

Surfa på internet, läsa och skicka e-post, använda ett ordbehandlingsprogram (exempelvis Word). Koppla in en kamera och ett headset till datorn och med instruktioner installera ett program.

Datorkapacitet:

Tillgång till dator (ej mini-pc, Chromebook, surfplattor och liknande) och bredbandsuppkoppling, minst 1 Mbit/s för att ta emot filer och 0,5 Mbit/s för att skicka filer (ej mobilt bredband, detta då mobilt bredband kan variera väldigt mycket i hastighet).

Genomförande:

Högre grad av nätbaserad kommunikation där vår lärplattform (Learn/Canvas) samt vårt e-mötessystem Zoom är en naturlig del i utbildningen. Vanligtvis sker möten nätbaserat med ljud och rörlig bild. Föreläsningar kan direktsändas, alternativt tillgängliggöras i efterhand via nätet.

Stängd för sen anmälan
Litteraturlista

Litteraturlistor publiceras senast 1 månad innan kursstart.

Till litteraturlistan
Kan vi hjälpa dig?

Kontakta oss om du har frågor om utbildningen eller frågor som rör ansökan.
support@du.se
023-77 80 00

Kursrum i Canvas

I lärplattformen Canvas hittar du mer information om kursen.

Besök kursrummet
Kursansvarig
Carmen Zamorano Llena